Plan:
-
Wstęp
-
Z jakich przyczyn geometria kół ulega zmianie?
-
Co dzieje się z samochodem z nieprawidłowo ustawioną geometrią?
-
Kiedy należy ustawić popularną „zbieżność”?
- Gdzie skontrolować i skorygować ustawienie
1. Wstęp
Ustawienie geometrii kół to czynność o którą powinien zadbać każdy kierowca. Z roku na rok wzrasta też świadomość tego czy to zjawisko jest i dlaczego jest to tak ważne. Chodzi przecież o Nasz komfort jazdy, a także przede wszystkim bezpieczeństwo. Odpowiednio ustawiona geometria kół znacznie przedłuża życie opon, jak również elementów układu kierowniczego oraz zawieszenia. Na czym polega ustawienie geometrii kół? Gdzie można to wykonać i dlaczego to takie ważne?
2. Z jakich przyczyn geometria kół ulega zmianie?
Zmienia się ona podczas użytkowania auta z powodu zużywania się elementów zawieszenia, na skutek wjechania w większą dziurę na drodze, po kolizji i wypadku, jak również po ingerencji w układ zawieszenia i kierowniczy, polegającej na montażu nowych elementów lub zamontowaniu nowych opon.
3. Co dzieje się z samochodem z nieprawidłowo ustawioną geometrią?
- Na co dzień podczas jazdy w normalnych warunkach atmosferycznych można mieć wrażenie, że geometria jest prawidłowo ustawiona. Jednakże bardzo często objawia się to w drastycznych warunkach jak gwałtowne hamowanie, wpadnięcie w poślizg. Czasem wystarczą złe warunki atmosferyczne jak deszcz lub śnieg w których auto zachowuje się nieprzewidywalnie i wtedy ujawnia nieprawidłowe ustawienie geometrii kół.
- Auto nie zachowuje odpowiedniego toru podczas jazdy na wprost i ściąga w jedną ze stron, wymagając częstych korekt kierownicą.
- Dochodzi do przyspieszonego i nierównomiernego zużycia bieżnika opon (tzw. przycinanie). Powoduje to znaczne skrócenie czasu eksploatacji opon – nawet o połowę.
- Przyspieszone zużycie elementów zawieszenia
- Przyspieszone zużycie elementów układu kierowniczego
- Zwiększone spalanie, na skutek dodatkowych oporów w czasie jazdy.
- Niski komfort prowadzenia, wymagający od kierowcy ciągłych korekt toru, co męczy i zmniejsza bezpieczeństwo jazdy.
4. Kiedy należy ustawić popularną „zbieżność”?
Specjaliści zalecają, aby w każdym aucie dokonywać kontroli geometrii kół raz na rok. Szczególnie po okresie zimowym, ponieważ właśnie w tym czasie samochód najczęściej wjeżdża w nowo powstałe ubytki na drodze ukryte pod śniegiem.
Ponadto zaleca się kontrolę i regulację geometrii kół:
- Po zamontowaniu nowego kompletu ogumienia
- Po sezonowej wymianie opon
- Po każdej naprawie zawieszenia (np. wymianie wahaczy, kolumn resorujących, belki skrętnej itd.)
- Po każdej naprawie układu kierowniczego (od wymiany końcówek drążków kierowniczych aż po wymianę przekładni kierowniczej)
- Po naprawie samochodu po kolizji lub wypadku
- Po wjechaniu w większą dziurę
- Po zauważeniu, że auto ściąga a komfort prowadzenia znacznie się obniżył
- Po zaobserwowaniu, że dochodzi do nierównomiernego zużycia bieżnika (przycinania)
5. Gdzie skontrolować i skorygować ustawienie geometrii kół 3D?
Przede wszystkim w TOTEM’ie! Nasi doświadczeni i skupieni na pracy mechanicy profesjonalnie zaopiekują się Tobą i Twoim autem. Współpracujemy z najlepszymi światowymi markami (Bosch), pracujemy na najnowszym oprogramowaniu i urządzeniach. Po wykonanej geometrii odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.
Główne źródło artykułu – https://motointegrator.com/pl/pl/poradniki/technika/czym-jest-geometria-kol-jak-ja-wlasciwie-ustawic
Kontakt:
Tel. +48 664 731 073
Tel. +48 535 112 557
Lokalizacja
ul. Nowowiejskiego 3,
63-100 Śrem
Godz. pracy 7:00 – 15:00